Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Deniz Ürünleri İçin Soğuk Hava Deposu

Soğutma sistemlerinde doğru sıcaklık dengesi oluşturmak ve muhafaza edilecek ürünün yapısını bozmadan saklamak son derece bilgi ve beceri gerektirir.

Muhafazaya alınacak ürün özellikleri ve saklama süresi göze alınarak en doğru Soğuk Hava Deposu ekipmanları temin etmeli ve kurulacak depo A’dan Z’ye profesyonelce projelendirilmelidir. Mesela, deniz ürünlerinin normal ortamda hızlı bir şekilde bozulduğunu bilmeyen yoktur. Çünkü gıda ürünlerinin her birinde olduğu gibi deniz ürünlerinde de mikroorganizmalar oluşur. Buda ürünün çok geçmeden çürümesine ve yenmeyecek düzeyde bozulmasına neden olur. Dolayısıyla denizden çıkan her ürün kısa sürede Soğuk Hava Deposu bünyesinde şoklanmalı ama uygun sıcaklık ve doğru koşullar sağlanarak bu işlem yapılmalıdır. Yani şoklanacak ürüne direk soğuk hava vermek yerine şoklama odasının her noktasında aynı sıcak hava sağlanmalıdır. Ancak böylece ürün istenen kalitede şoklanarak sorunsuz şekilde muhafaza edile bilinir.

Su Ürünleri Soğuk Hava Deposu Sıcaklığı

Su ürünlerinde Soğuk Hava Deposu sıcaklığı 0 Cﹾ ile +4 Cﹾ arasındadır. Tabi bu sıcaklık oranı ürün cinsine ve saklama süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Soğuk ve şok odalarda sıcaklık oranı -35 ile 45C ̊ aralığındadır ve en önemli husus doğru soğutmaekipmanlarının kullanılmasıdır. Ayrıca iyi bir izolasyon uygulanmalı ve kilitli raf sistemiyle de sıcaklığın doğru orantıda yayılması sağlanmalıdır. Aksi durumda direk soğuk hava ürünlerle temas ederse, bakteri üremesi çok daha hızlı bir şekilde gelişir ve ürünler muhafaza edilmek yerine direk çöp olur diyebiliriz.

Deniz Ürünleri İçin Tasarlanan Soğuk Hava Depoları

Deniz ürünleri için tasarlanan şok odalarında genellikle çift kademeli yarı hermetik kompresörler kullanılır. İç ünite cihazlarında da zemine montajlı askılı tip ve ayaklı evaporatörler tercih edilmektedir. İzolasyonda ise 200mm kalınlık, 42-44 dansite yoğunluk içeren soğuk oda panelleri kullanılmakta olup, en iyi şekilde izolasyon sağlandığı gibi bu uygulama ile enerji tasarrufu da şekilde edilmektedir. Böylece oluşturulan Soğuk Hava Deposu hiçbir şekilde hava boşluğu içermediğinden muhafaza edilecek ürünler de en uygun koşullarda saklanmaktadır. Eğer böylesine sistemli ve profesyonel bir soğuk hava deposu sahibi olmak isterseniz, bu noktada firmamızın uzun yıllara dayanan deneyimlerinden yararlanmanızı ve zaman kaybetmeden iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.