Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Soğutma Sistemleri

Her zaman için merak edilen konularda arasında yer alan soğutucu bölmelerinin nasıl oluştuğu ve daha çok ne için kullanıldığı bilgisidir.

Günlük hayatımızda ve yaşantımızda özellikle de gıda ürünlerinin üretiminde ve saklanma koşullarında bizlere ulaştırılıncaya kadar ki zaman içerisinde ürünün muhafaza edilmesi sağlanmaktadır. Bu işlemlere ise Soğutma Sistemleri adı altında birden fazla isim kullanılabilir. Yani yeri geldiğinde şoklama odaları, yeri geldiğinde buzhane, yeri geldiğinde soğuk hava deposu da denildiğini bilmekteyiz. Bu sistemler büyük ölçekli, küçük ölçekli ve orta ölçekli her işletme veya imalatçı için tein edilebilir ve özel olarak projelendirilerek de satın alınabilir. Bundan dolayı sistemin çok iyi çalışması ve arızaya geçmemesi içinde yöneticisi olan sistemlerinin mevcut olması gerekir.

Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Söz konusu olan endüstriyel soğutma olunca anlayacağımız şu ki soğuk alanların birden fazla olması ve kapasite değerlerinin çok ama çok yüksek olması durumudur. Yani küçük bir alanda değil tam tersine çok büyük fabrikaların tesislerinde yer alarak oldukça güçlü bir performansa sahip olmaları durumudur. Soğuk oda veya soğuk sistemler daha çok kapasitenin özelliklerine göre belirlendiği için bu konuda en uzman olan Endüstriyel Soğutma Sistemleri ise tatbikîde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Et imalatı ve kesim tesislerinde, dondurma tesislerinde, süt ve süt ürünleri imalat tesislerinde bu tarz özel projelendirmeler ile karşılaşabiliriz.

Soğutma

Tek kelime ile anlatacağımız gibi bir ürünün yani gıda ürününün belli bir saklanma tarihi boyunca bozulamadan ve çürümeden muhafaza edilmesi sistemine Soğutma denilmektedir. Yani hem imalat bölümlerinde, hem de tedarikçi bölümlerinde bu tarz sistemlere ihtiyaç duyulmakta ve kullanılmaktadır. Ürünün özelliğine göre ısı ayarlanmaları yapılarak istenilen soğutma ayarına göre ürün saklanabilmektedir. Yani belli bir saklama özelliği olan ürünlerin bizlerin tüketimine sunulana kadar sağlıklı ir şekilde kalabilmesi durumudur. Sadece gıda olarak ele almasak dahi farklı ürünlerde de kullanıldığını bilmekteyiz. Yani tıbbi ihtiyaçlar ve ilaçlarda bile bu soğutucuların kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca en ufak market veya kasaplarda da bazen küçük, bazen de büyük sistemler mevcuttur.