Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Buzhane Nasıl Çalışır?

Buzhane diğer bir adıyla soğuk hava deposu çeşitli ürünlerin fiziksel yapılarını bozmadan korunmasını sağlayan alan olarak nitelendirilmektedir.

Bildiğiniz gibi sebze ve meyveler, hayvansal ürünler, ilaç ve medikal ürünler gibi insanların gerek gıda gerekse sağlık açısından gereksinim duyduğu her şeyin belli bir ömrü vardır. İşte bu raf ömrünü uzatmak adına tasarlanan buzhanelerde, ürün türüne bağlı olarak ısı ayarı yapılmaktadır. Söz konusu Buzhane Nasıl Çalışır? Merakınızı cevap vermek gerekirse, alçak basınçtaki bir soğutucu ısıyı kompresör aracılığı ile yüksek basınca çıkarılır ve ardından kondensere gönderir. Burada yoğuşma sağlanarak genleşme valfine ulaşan ısı alçak basınçlı sıvı haline gelir ve evaparator aracılığıyla da soğutma gerçekleşir. Bu sistem otomatik bir şema ile kurulduğundan ötürü isteğe bağlı ısının kumanda aracılığıyla düşmesi ve çıkarılması sağlanır.

Buzhane Nasıl Tasarlanır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz normal hava koşullarında çabuk bozulma özelliğine sahip ürünlerin üretimden tüketim aşamasına varan süreç boyunca doğru koşullarda saklanması gerekir. Bu noktada devreye giren Buzhane, muhafaza edilecek ürüne bağlı olarak gerekli ısı koşullarına sahip şekilde tasarlanmalıdır. Eğer ki, birden fazla ürün korunmaya alınacak ise yine ürünlerin cinsine bağlı olarak tek bir odada değil de ürünlerin ihtiyacı olan ısı koşullarının sağlandığı birden fazla odanın oluşturulması önemlidir. Çünkü bazı ürünler normal ısı değerinin biraz altında kısıtlı bir süre korunabilirken, bazıları ise buzhanelerde uzun vade muhafaza edilebilmektedir. Dolayısıyla buzhanelerde en önemli etken izolasyon ve ısı dengesidir diyebiliriz.

Buzhaneler

Buzhanelerde gerekli olan ısı koşulları oluşturulduktan sonra ne amaçla kullanılacak ise en verimli olacak düzeyde iç tasarım yapılmaktadır. Yani raf sistemi ile dizayn edilebildiği gibi aynı zamanda Buzhaneler de raf ile beraber hayvansal ürünlerin korunması için kanca sistemi de eklenebilmektedir. Kısa vadede kullanılacak ürünler daha kolay şekilde muhafaza edilmesi için planlamanın iyi yapılması ve kişiye en verimli çözüm yolu sunulması gereklidir. Bu konuda bünyemizde bulunan profesyonel mühendisler sizlere en doğru çözüm yolunu sunacak olup, ihtiyacınızı doğru değerlendirip, doğru adımları izleyerek kazanç sağlamanıza yardımcı olacaklardır.