Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Soğuk Hava Deposu Tamiri Zor mudur?

Kimya, ilaç ve gıda ürünlerinin muhafaza işleminde kullanılan Soğuk Hava Deposu, önceleri büyük kapasiteye sahip sanayi alanlarında yer alırken, şimdilerde küçük işletmeler içinde en iyi çözüm yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yani gıda sektöründe aktif şekilde yer alan bir işletme takdir edersiniz ki, sürekli taze sebze, meyve ve et ürünleri gibi ihtiyaç olan her çeşit malzemeyi bünyesinde bulundurması gereklidir. Bu malzemelerin sürekli temin edilmeye çalışılması hem maddi hem de manevi şekilde işletme sahibini yoracağından ötürü bünyesinde soğuk oda alanı oluşturması çok daha avantajlıdır. Ancak bu alanı oluşturmak isteyen kişilerin ilk aklına gelen Soğuk Hava Deposu Tamiri Zor mudur? Sorusudur. Bu noktada doğru firmadan hizmet aldığınızda soğuk odada kullanılan cihazların kolayca arıza yapmayacağını ve arıza durumlarında ise teknik servis tarafından hızlıca çözüleceğini söyleyebiliriz.

Soğuk Hava Deposu Arızaları

İhmal edildiğinde ciddi ölçüde mali krize neden olabilecek olan soğuk hava depoları, basit önlemlerle verimli şekilde kullanıma açık hale gelecektir. Buna örnek olarak Soğuk Hava Deposu arızaları ve alınabilir önlemlerden birkaçını aşağıda sizler için sıralamış bulunmaktayız.

  • Ülkemizde enerjinin altyapısındaki sıkıntılardan ötürü sıklıkla gerilim dalgalanması yaşanmakta ve %20 ila 30’larda artan veya düşen gerilim nedeniyle kullanılan cihazlarda çeşitli arızalar görülmektedir. Bu bağlamda Soğuk Hava Deposu cihazlarının gerilim dalgalanmasından korunması adına gerilim koruma rölesi kullanılmalıdır. Ancak gerilim dalgalanması aşırı seviyede yaşanıyor ise tesisin kapasitesini karşılayacak bir regülatör sorunu tamamen çözecektir.
  • Soğuk odalarda kullanılan her cihazın belli periyodlarda tozdan arındırılması ve genel temizliğinin yapılması gereklidir. Aksi durumda cihazlar fazla ısınacak ve alanda olması gereken sıcaklık sağlanamayarak ürünlerin bozulmasına yol açılacaktır.
  • Soğuk hava depolarının kapısı genellikle açık unutulur ve buda cihazların arızalanmasına neden olur. Bu sorunun ortadan kalkması için kapılara ikaz sistemi takılmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Arızaları Nasıl Tamir Edilir?

Soğuk hava depolarında belirttiğimiz gibi baştan alınması gereken bazı tedbirler alınmadığında kullanılan cihazlar aşırı ısınabilir ve buda alandaki sıcaklık seviyesini olumsuz etkilenmesine yol açar. Herhangi bir önlem alınmadığını farz edecek olur ve olası cihaz arılarını göz önünde bulundurursak, bu gibi durumlarda Soğuk Hava Deposu cihazlarına kesinlikle müdahale edilmemeli ve teknik servis ile iletişime geçilerek, profesyonel destek alınması gereklidir.