Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Donmuş Oda Nedir?

Günümüzde üretici, aracı ve satıcı pozisyonundaki çeşitli firmalar bünyelerinde var olan ürünlerin raf ömrünü yapısını bozmadan muhafaza edebilmek adına soğutma sistemlerine ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu sistem korumak istenen her çeşit ürünün doğal yapısına en yakın düzeyde saklanmasına ön verecek koşullar oluşturularak tasarlanmakta ve ürünlerin içerdiği özellikler kaybolmadan korunmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla Donmuş Oda Nedir? Dediğinizde özel dizayn edilen bir kabin içindeki hareketli bantların, oluşturulan güçlü bir hava akımı ile ürünlerin tek tek dondurulma sistemidir diyebiliriz. Bu sistem ürün üzerinde yer alan mikroorganizmaların yok olmasına ve normal olarak ürünlerin normal koşullara oranla çok daha uzun sürelerde korunmasına ön vermektedir.

Donmuş Oda

Muhafaza edilecek ürün cinsine bağlı olarak donmuş oda sıcaklığı -25˚C ile +8˚C arasında değişken sıcaklık içermektedir. Korunacak ürünün içindeki su miktarını ve değerlerini kaybetmemesi adına doğru sıcaklıkta korunmasıyla birlikte nem oranının en iyi şekilde dengelenmesi gereklidir. Söz konusu Donmuş Oda dış etkenlerden hiçbir şekilde etkilenmeyecek kaliteli malzemelerle inşa edilmeli ve ürünlerin takribi muhafaza sürelerinin takibinin iyi yapılması ve ürün sirkülasyonunun sağlanması önemlidir. Eğer soğutma sistemi ileri dönemde ihtiyaç duyulması muhtemel olan şoklama ünitesinin bir parçası olarak düşünülüyor ise kurulan tesis bu doğrultuda şoklama sistemine uygun kapasitede tasarlanması gerekir. Aksi takdirde en başlangıçtaki kurulum maliyetinin üstünde gereksiz bir harcama kişi karşısına çıkabilir. İhtiyaç sahibinin bulunduğu sektör ve olası gireceği bir sektör söz konusu ise bu yönde doru planlama ile en iyi verim alınabilecek bir soğutma sisteminin baştan düşünülerek tasarlanması, ileride kişiye avantaj sağlayacaktır.

Donuk Oda

Dondurulması hedeflenen ürün ya da ürünlerin özel izolasyon uygulanmış bir odada ürünlerin aralarında mesafe olacak şekilde kasa, araba ya da farklı bir tasarımla yerleştirilerek dondurulmasının sağlanan alana Donuk Oda denir. Donuk odada birden fazla aynı yapıda ürün muhafaza edilebilir. Ancak birbirinden farklık sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereken ürünleri aynı oda içinde korunamaz. Dolayısıyla dondurulacak ürünün fiziksel yapısı ve türü, miktarı, işletme kapasitesi gibi detaylar göze alınarak kişiye bu doğrultuda verimli bir çalışma yapılmalı ve hayata geçirilmelidir. Bu konuda firmamız sizler için en doğru çözüm yolunu bulacağından ötürü bizlerle iletişim kurmanız, menfaatinizle sonuçlanacaktır.