Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Soğuk Hava Deposu Standartları

Günümüzde tüketmekte olduğumuz her çeşit yaş sebze ile meyvelerle birlikte hayvansal ürünler ve ilaç gibi maddelerin yapısal özelliklerinin kaybolmadan belli bir süre muhafazası için soğuk oda depolarına ihtiyaç vardır. 

Ancak söz konusu olan Soğuk Hava Deposu Standartları muhafaza edilecek ürün veya ürünlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Yani et grubu 0˚C-1,7 sıcaklıkla beraber %95 nem içerek soğuk koşullarda muhafaza edilmesi gerekirken, yumurta -2 ile 2˚C sıcaklık ve %80 ila 95 aralığında nemli koşullarda korunmaya alınmalıdır. Dolayısıyla soğuk oda standardı muhafaza edilecek ürüne bağlıdır demek mümkündür. Buradaki amaç ürünler çürümeden ve tabi ki içerdiği vitamin ile birlikte su miktarını kaybetmeden olabilen en doğru koşullarda korunmaya alınmasıdır.

Soğuk Hava Deposu Yapımında Standart Var mıdır?

Gün geçtikçe yaygınlaşan soğuk hava depoları, üretilen ürünlerin her mevsim tüketiciye dalından koparılan haline en yakın şekilde ulaşmasını sağlayan sistemleri içerir. Dolayısıyla bugün üreticinin soğuk hava deposuna ihtiyacı olduğu kadar aracı ve satıcı firmaların da ürünlerini muhafaza edebilmek adına bu sisteme ihtiyacı olmaktadır. Hatta stoklu çalışan küçük büyük işletmelerin dahi kendi bünyelerinde soğuk hava depoları olabilmektedir. Buna istinaden fazlaca merak edilen Soğuk Hava Deposu Yapımında Standart Var mıdır? Sorusuna cevap vermek gerekirse, ürün cinsine uygun standartlık söz konusudur ama ebat olarak standart tasarımların yanı sıra özel çalışmalar da bulunmaktadır. Yani bir meyve veya sebze teknik olarak 2˚C sıcaklıkta muhafaza edilmesi gerekiyor ise bu 1˚C olarak kişi isteğine bağlı olarak değiştirilemez. Sıcaklık her daim standarttır fakat alan olarak birden fazla ürün depolanacak şekilde soğuk odaların tasarlanması mümkündür.

Soğuk Hava Deposunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

-          Bina konumu ile alt yapı tesislerinin varlığı

-          İnşaat tekniği ile izolasyon

-          Üretim ile tüketim alanlarına kurulan işletmenin mesafesi

-          Soğuk hava deposunun büyüklüğüyle beraber soğuk odaların yerleşim durumu

-          İhtiyaca yönelik deponun tek ya da çoklu kattan oluşması

-          Koridorların ürün taşıma ile boşaltamaya uygun genişlikte olması

-          Soğutma makineleri ile birlikte diğer ekipmanların kapasiteye yeterliliği

Gibi sayılabilir pek çok husus Soğuk Hava Deposunda Nelere Dikkat Edilmelidir? Sorusuna cevap olarak gösterilebilinir.