Soğuk Hava Depoları - Soğutma Cihazları - Endüstriyel Soğutma Sistemleri

+90 216 377 94 00 - 94 14 | info@novasogutma.com
TEKLİF AL

Soğuk Hava Deposu Yatırımı Yapmak İsteyenler Nelere Öncelik Vermelidir?

Hemen herkesin bildiği gibi soğuk hava deposu yiyecek, içecek ve ilaç gibi kimyasal maddelerin doğal ortamda bozulmaya yatkın yapılarını korumak adına tasarlanan alana verilen addır. 

Yani bir Soğuk Hava Deposu için insanların yaşama dair her çeşit ihtiyaçlarının muhafaza edildiği bir yerdir demek mümkün. Genel olarak bakıldığında eski zamanlarda kişiler özellikle gıda maddelerini kazdıkları çukurlarda ya da zeminden uzak mağaralarda saklayarak bozulmalarına engel olurlardı. Ancak günümüzde teknolojinin fazlaca gelişmiş olmasından ötürü bugün soğuk odalar üretilmiş ve ihtiyaca yönelik bu odalarda her çeşit ürünün yapısal özelliği doğrultusunda muhafaza edilmesine ön verilmiştir. Peki, Soğuk Hava Deposu Yatırımı Yapmak İsteyenler Nelere Öncelik Vermelidir? Bu aşamada her sektörde olduğu gibi soğuk muhafaza alanında da dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunduğunu ve kesinlikle profesyonel destek alınması gerektiğini belirtmek isteriz.

Soğuk Hava Deposu Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk hava deposundan verim alınması için bazı teknik detaylara önem vermek gerekir. Bu detaylar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

  • Deponun tavan kısmında akma ve sızma gibi olumsuzluklar önlenmelidir.
  • Duvarlar düzgün kolay temizlenebilir olmalı ve zemin kesinlikle pürüzsüz olmalıdır ki, ürünlere zarar gelecek bir sıkıntı yaşanmasın.
  • Tavan ile deponun üst yüzeyi arasında en az 80-90cm kadar boşluk bırakılacak şekilde istifleme yapılması gereklidir. Bu hava akımının engellenmemesi adına önemli bir detay olduğundan ötürü depo kapasitesi doğrultusunda doğru şekilde kullanılmalıdır.
  • Yalıtım en iyi şekilde yapılmalı ve depo sıcaklık değişiminden etkilenmemelidir.
  • Soğuk hava deposunda doğru koşullar oluşturulmadığında evapatör yakınındaki ürünler donabilir, soğuk havanın erişmediği noktadaki ürünler ise olması gerektiği sıcaklıkta muhafaza edilmediğinden bozulabilir.

Gördüğünüz gibi basit görünen detaylar muhafazaya aldığınız ürünlerin bozulmasına yol açabileceğinden ötürü Soğuk Hava Deposu için uzman desteğine başvurmak gereklidir.

Soğuk Hava Deposu Yapımı ve Önemi

Ülkemizde üretilen her çeşit besin maddesinin yapısal bozulmaya uğramaması adına tasarlanan soğutma sistemleri, mevsim fark etmeksizin gıda malzemelerinin taze şekilde tüketilmesini sağlamaktadır. Bu sistem hormonlu gıda tüketimini en aza indirgediğinden ötürü doğru şekilde yapılan Soğuk Hava Deposu yatırımı, üretimden tüketime kadar herkesin avantaj sağlamasına ön verir. Dolayısıyla soğutma sistemleri uzmanlarca doğru noktada doğru koşullarda oluşturulduğunda kar, eksik bilgi dahilinde tasarlandığında ise zarar olarak geri dönecektir. Bundan ötürü soğuk hava deposu yatırımına gidileceğinde tartışmasız profesyonel bir firmayla işbirliği yapılmalı, en doğru sonuçlara ulaşılmalıdır.